Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Orhan Cebrailoğlu Performansı

Konya Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Cebrailoğlu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü bünyesinde söyleşi ve workshop düzenlemiştir. Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Emre Şen, öğrencilerin bu gibi etkinlikler ile sanatı daha iyi kavrayacağını ve Çankırı halkını sanat ile daha da yakınlaştıracağını ifade etmiştir.

Prof. Dr. Orhan Cebrailoğlu söyleşisinde, resim yapmanın sadece somut objeleri yansıtmak olmadığını, düşünce ve daha üst kavramları da resim yoluyla yansıtabileceğimizi belirtmiştir. Bu tarz resimlerin somut bir objenin resmini çizmekten daha zor olduğunu dile getiren Cebrailoğlu, resimlerinde daha çok anı yakalama amacı olduğunu belirtmiştir. Söyleşi sonrası uygulamış olduğu performans ve aksiyon resim sanatı ile öğrencilerden yoğun ilgi görmüştür.

Aksiyon resim sanatı, 1950’li yılların ortasında Amerika’da ortaya çıkmış bir akım olup ön hazırlıksız bir şekilde sanatçının kol hareketleri ile boya sıçratmasına dayalı bir sanat akımıdır. Performans sanatı ise 1960`lı yıllarda izleyicinin önünde canlı olarak sahnelenen ve anlık uygulanan bir sanat biçimidir. Öncülleri Yves Klein ve Jackson Pollock olan pek çok sanatçının mirasını alıp bunu devam ettiren Cebrailoğlu, performans ve aksiyon resim sanatını birleştirerek disiplinlerarası bir yöntem uyguladığını belirtmektedir.

Çankırı Karatekin Güzel Sanatlar Fakültesi bahçesinde gerçekleştirilen etkinliğe Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ve öğretim elemanları ile çok sayıda sanatsever katıldı.