Türk Keçe Sanatı Kırgızistanlılar’a Tanıtıldı

Kırgız Milli Kütüphanesi Kırgızistan-Türkiye Cengiz Aytmatov Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansı ve sergiyi Kırgızistanlılar ilgiyle izledi.

Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçiliği Kültür Sanat Kulübü ve Büyükelçilik Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından düzenlenen ve Büyükelçinin eşi Vasiliki Fırat’ın himayelerinde 21 Kasım 2018’de gerçekleştirilen etkinlikte Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurgül Begiç`in “Miras” adlı keçe sergisi ve “Türk Keçe Sanatının Emanetçileri” konulu konferansı yer aldı.

TRT AVAZ / MEDIAMANAS muhabirine röportaj veren Doç. Dr. Nurgül Begiç, Türk keçe sanatını ata yurtta tanıtmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Doç. Dr. Nurgül Begiç, “Geleneksel Türk Keçe Sanatı’ndan örnekler getirdim. Bir de bir konferans vereceğim: Türk Keçe Sanatının Emanetçileri. 24 geleneksel keçe ustamızı anlatacağım. Ata yurdumuzda buradaki dostlarımızla birlikte olmak beni ziyadesiyle memnun etti. Konferansın sonunu da merak ediyorum; çünkü benzerlikleri ve farklılıkları da öğreneceğim. Türkmenistan, Kırgızistan, Sırbistan’da var, Bulgaristan’da var, Yunanistan’da var, Macaristan’da var, hatta İrlandaya gittiğimizde -hep keçeler bizim diyorduk- ama onlar da kendi ata sanatlarının keçe olduğunu söylüyorlar. Akademisyen olarak araştırma yaptığımızda da iklim şartlarının ve koyunun olduğu her yerde keçeciliğin var olduğunu görüyoruz.” dedi.

Fotoğraf Galerisi İçin Tıklayınız